Habilitáció, rehabilitáció
Habilitáció: Gyógypedagógiai értelmezés szerint a habilitáció a veleszületett ok, fejlődési rendellenesség vagy betegség miatt fejlődésükben megzavart és ezért a közösségi részvételben akadályozott személyre irányul. Olyan, a társadalom által biztosított, szervezett tevékenységek és támogatások rendszere, amelyek segítségével e személyeknek a közösségi életben való részvétele javítható, kiteljesíthető.
Rehabilitáció: helyreállítás, visszaállítás; tágabb értelemben minden olyan szervezett társadalmi tevékenység, amely az önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került személyek társadalmi újra beilleszkedését (integrációját) segíti elő.
Mi a fő különbség a két fogalom között?
A rehabilitáció során egy már kialakult, de valamilyen oknál fogva elvesztett képességről beszélünk, s az egyén megmaradt képességeit kihasználva, azokra támaszkodva igyekszünk az egyén minél teljesebb képességstruktúrájának kialakítására, a társadalomba való sikeres beilleszkedésének támogatására.
A habilitáció során egy ki nem alakult képességről beszélünk, amelyet a kompenzatorikus folyamatokat kihasználva igyekszünk pótolni. A gyógypedagógiában leginkább habilitációs tevékenységet végzünk.