Katona-módszer

A módszert Katona Ferenc professzor, a budapesti Szent Margit Kórház Fejlődésneurológiai Osztályának vezetője dolgozta ki. Elsősorban az oxigénhiánnyal, vagy bármilyen más problémával született (koraszülött, nem megfelelő mozgásfejlődést mutató, idegrendszeri károsodással világra jött stb.) csecsemők korai ellátása volt a módszer megszületésének célja.

A Fejlődésneurológiai Osztály gyermekorvosi vagy háziorvosi beutalóval az egész ország területéről fogad pácienseket az első életév végéig

A terápiát mindenre kiterjedő, komplex vizsgálat előzi meg. Az édesanya gyermekével együtt - fekvőbeteg ellátás keretében - körülbelül egy- másfél hétig az osztályon tartózkodik. Ez idő alatt agyi ultrahang vizsgálatot, EEG-t, polygráfos vizsgálatot, kiváltott agyi potenciál vizsgálatot végeznek. Ezen kívül szemészeti kivizsgálásra, epilepszia vizsgálatára is sor kerül, részletesen felmérik a mozgásfejlődést, megvizsgálják a gyermek izomtónusát, mozgásszabályozásának minőségét, az elemi mozgásmintákat.

A kapott eredményektől függően, amennyiben szükséges, további vizsgálatokat végeznek, majd összeállítják a szükséges terápiát.

Neuroterápia: az anya napi rendszerességgel végzi gyermekével körülbelül egy-másfél éven keresztül. A mozgásterápia elemeiről és az otthoni gyakorlásról a  szakemberek pontos oktatást adnak a szülőnek, aki maga is aktív részesévé válik gyermeke gyógyulási folyamatának. A rendszeres, otthoni terápia pozitív hozadéka, hogy jó hatással van a szülő-gyermek kapcsolatra, a kötődés szorosabbá válására.

Elektroterápia: komolyabb mozgásbeli elmaradás, periferiális idegek sérülése, nyelés-, hólyagbénulás, a székletürítés elmaradása  esetén alkalmazzák ezt  a módszert, amely során elektromos impulzussal ingerlik az adott izomzatot, így indítva el a szükséges folyamatot.

Szenzoros aktivációs tréning: korai értelmi elmaradás esetén használt terápiás eszköz. Játékos feladatokat tartalmaz, amelyet a neuroterápiához hasonlóan naponta, vagy naponta több alkalommal gyakorol a szülő a gyermekkel.

A módszer részletes ismertetése, a vizsgálatokra történő jelentkezés menete a Fejlődésneurológiai Osztály által létrehozott saját honlapon történik.

Az osztály  honlapja  az alábbi linken érhető el:

https://sites.google.com/site/fejlodesneurologia/fel-a-fejjel-fejl%C5%91d%C3%A9sneurol%C3%B3gia

A Szent Margit Kórház honlapján az osztály saját oldallal rendelkezik, melyet itt lehet elérni:

https://www.szentmargitkorhaz.hu/a-korhazrol/fekvobeteg-ellato-osztaly/fejlodesneurologiai-osztaly/









 írhatsz...

© 2019 Debreceni Bárczi Gusztáv EGYMI, 4024 Debrecen, Budai Ézsaiás u. 2.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el