Kevert magatartási és emocionális zavarok - F92
Ebbe a kategóriába olyan jellegű zavarok tartoznak, amikor a "...fennálló agresszív, disszociális vagy kihívó magatartás kombinálódik markáns depresszióval, szorongással vagy más emocionális zavarral." (BNO-10, 1998. p. 138.)
Több zavar kritériumainak kell együttesen teljesülnie ahhoz, hogy ez az zavar fennálljon: gyermekkori magatartászavar, gyermekkori emocionális zavar, vagy felnőtt típusú neurotikus zavar, vagy hangulatzavar (BNO-10, 1998.).
Gyakran látható a szakvéleményeken az úgynevezett "egyéb kevert magatartás és emocionális zavar (F92.8)" diagnózis. Ebben az esetben együttesen jelennek meg a magatartászavar és az erőteljes, folyamatosan jelen levő emocionális tünetek, mint például, szorongás, kényszercselekedetek, kényszergondolatok, fóbiák, deperszonalizáció, derealizáció, hypochondriasis (BNO-10, 1998.).
Itt értelmeznünk kell két fogalmat:
Deperszonalizáció: "Valószerűtlenség, elidegenedés vagy annak érzése, hogy a személy saját gondolatainak, érzéseinek, élményeinek, testének vagy tetteinek külső megfigyelője (pl. perceptuális változások, eltorzult időérzet, valótlan, vagy hiányzó szelf, emocionális és/vagy fizikai megbénulás).
Derealizáció: Valószerűtlenség vagy elidegenedés élménye a környezetre vonatkozóan (pl. személyeket, tárgyakat valószerűtlennek, álomszerűnek, ködösnek, élettelennek, vagy vizuálisan torzultnak él át). " (DSM-5, p. 243.).
Ezen zavarok terápiája kizárólag szakember (pszichiáter, klinikai szakpszichológus) feladata.
Források:
BNO-10 zsebkönyv DSM-IV-TM meghatározásokkal kiegészítve (1998). Budapest: Animula Kiadó.
DSM-5 referencia kézikönyv a DSM-5 diagnosztikai kritériumaihoz (d.n.). Budapest: Oriold és Társai Kiadó és Szolgáltató Kft.