Különleges bánásmód

A különleges bánásmód fogalma a Köznevelési törvénnyel került bevezetésre, tulajdonképpen egy gyűjtőfogalomnak tekinthető.  A különleges bánásmódot igénylő gyermekek egy még nagyobb csoport,  az úgynevezett  kiemelt figyelmet igénylő gyermekek, tanulók egyik kategóriáját alkotják.

Ez utóbbi, nagy halmazba  tartoznak a különleges bánásmódot igénylő gyermekek, tanulók, valamint a hátrányos, illetve a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók. A hátrányos, és a halmozottan hátrányos helyzet meghatározása  a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény meghatározásai szerint történik.

 A különleges bánásmódot igénylő gyermekek, tanulók csoportja pedig három gyerekcsoportból tevődik össze (2011. évi CXC. Törvény a nemzeti köznevelésről, 4. §. 13. bekezdés alapján):

  • sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló,
  • beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló,
  • kiemelten tehetséges gyermek, tanuló

Tehát ide tartoznak az SNI, a BTMN kategóriába sorolható gyermekek, de a kiemelten tehetséges fiatalok is. Az is előfordulhat, hogy egy gyerek kiemelten tehetséges, ugyanakkor sajátos nevelési igényű, vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel is küzd.

A törvény tehát minden olyan gyermeket a különleges bánásmód kategóriájába sorol, akiknek az optimális fejlődéséhez, kiteljesedéséhez több, vagy más jellegű odafigyelés, segítés, foglalkozás szükséges.


© 2019 Debreceni Bárczi Gusztáv EGYMI, 4024 Debrecen, Budai Ézsaiás u. 2.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el